NSU-Watch: „Bu karar NSU tarafından öldürülenlerin yakınlarına ve NSU teröründen sağ kurtulanlara tokat gibi indi.”- 11.07.2018 tarihli basın bildirisi

0

Antifaşist ittifak NSU-Watsch ilk NSU davasında mahkeme heyetinin vermiş olduğu kararları ağır şekilde eleştiriyor. NSU-Watch’dan Caro Keller, “Bu karar NSU tarafından öldürülenlerin yakınlarına ve NSU teröründen sağ kurtulanlara tokat gibi indi.” yorumunda bulundu. Mahkeme başkanı Götzl, özellikle sanıklar André Eminger, Ralf Wohlleben ve Holger Gerlach’a verilen düşük cezalar ile Federal Savcılığın talep ettiği cezaların çok altında kaldı. Keller sözlerine “Karar ve kararın gerekçesi, terörist Neonazi camiasına yönelik bir davet. NSU’nun 2011 yılında bıraktığı yerden neredeyse ceza almadan devam edebilirler.” diye sözlerine devam etti. Keller, Ralf Wohlleben ve André Eminger’e verilen cezaların azlığının “görüşlerini mahkemede saldırgan bir şekilde sergileyen ve bu görüşlere sıkı sıkıya bağlı iki Nazinin destek eylemlerinin arkadaşlık görevi olarak küçümsenip politik bağlamlarından uzaklaştırıldığını” gösterdiğini vurguluyor.

11.07.2018 günü Münih Eyalet Yüksek Mahkemesi heyeti ilk NSU davasındaki kararını verdi. Buna gör Beate Zschäpe ömür boyu hapis cezasına çarptırılırken, suçunun çok ağır olduğu tespitinde bulunuldu. Ralf Wohlleben dokuz cinayete yardım ve yataklıktan sadece 10 senelik hapis cezasına çarptırılırken Carsten S. de yine yardım ve yataklıktan gençlik ceza kanunu uyarınca üç yıl hapis cezasına çarptırıldı. Holger Gerlach terörist bir örgütü desteklemekten üç yıl hapis cezasına çarptırıldı. Eminger, iddianamedeki başka bir suçlama olan Probsteigasse’de cinayet teşebbüsünden suçsuz bulundu.

Beate Zschäpe’ye verilen cezanın yüksek olması bekleniyordu ve bu memnuniyet verici. Ancak destekçilere verilen hafif cezalarla bir araya geldiğinde, mahkeme heyeti olaylardan sorumlu daha büyük bir çaptaki ağın varlığını reddetmiş oluyor. Mahkeme böylelikle esas duruşmada toplanan deliller ve meclis, Thüringen ve Saksonya’daki araştırma komisyonlarının vardığı sonuçlar tarafından çoktan çürütülmüş olan izole üçlü kurgusunu destekliyor. NSU-Watch inisiyatifi şunu diyor: “Mahkeme ne pahasına olursa olsun NSU’nun artık hikaye olduğu, sağ terörün ortadan kaldırıldığı mesajını vermek istiyor. Bunun karşısına esas duruşmanın, araştırma komisyonlarının ve kendi araştırmalarımızı sonuçlarını koyuyoruz: NSU izole bir üçlü değil bir ağ idi ve hala da öyle. Kurbanların yakınları, kamuoyu ve biz NSU’nun tüm yardımcılarının kimliklerini öğrenmeden ve bu kişiler sorumlu tutulmadan rahat vermeyeceğiz. Adalet istiyoruz.”

Eyalet Yüksek Mahkemesinin izleyici tribününde organize olmuş yaklaşık bir düzine Neonazinin varlığı, Neonazi camiasında NSU’nun terör ağının bugün halen militan Neonazi hareketinin parçası olarak görüldüğünün sinyali olarak da değerlendirilebilir. İzleyici locasındaki Neonaziler André Eminger’e verilen hafif ceza duyurulduğu sırada yüksek sesle alkışlarlarken mahkeme başkanı müdahale etmedi. “Neonaziler mahkemede kanıtlandığı halde neredeyse ceza almadan bir terör örgütünü desteklemeyi başarıyorlarsa, ırkçı suçluları bir sonraki terörist örgütü desteklemekten ne alıkoyabilir? Bugünkü Neonazilerin ve organize ırkçıların çoğunun bu kararı Eminger, Wohlleben ve diğerleriyle aynı şeyleri yapmaya bir çağrı olarak anlayacaklarından korkuyoruz.” diyor NSU-Watch’dan Keller.

Güncel toplumsal durum göz önüne alındığında bu karar şunu da gösteriyor: “Irkçı terörün kurbanları için bu ülkede adalet yok.” NSU terörü kurbanlarının yakınları ve hayatta kalan kişiler son yıllarda onlar için önemli olanın verilecek cezanın ayrıntıları değil olayların açığa çıkarılması olduğunu belirtmişlerdi. Keller bununla ilgili olarak şu yorumda bulunuyor: “Olayları aydınlatmaya dair verilen sözlerin içinin ne kadar boş olabileceğini ve bu davaya dair umut dolu beklentilerin nasıl boşa çıktığını bir kez daha birlikte görmek zorunda kaldık. Olayları kendimiz aydınlatmak zorundayız ve bunu yapacağız. NSU kompleksini meydana getiren her şeyi belki öğrenemeyeceğiz. Ama boşlukları doldurmak için mümkün olan her şeyi yapacağız. Bu bizim için şu anlama geliyor: Dava burada kapanmayacak.”

Sorularınız için bize bu numaradan ulaşabilirsiniz: mail@nsu-watch.info
NSU-Watch’ın internet sitesi: NSU-Watch.info
NSU-Watch’ın Twitter hesabı: @nsuwatch