TÜRKLÜĞÜN AŞAĞILANMASI: YÜZÜNDEN İSTANBUL’DA IŞLENEN CINAYET

0

19. Mart 2015 – 19:30
Thyatrom, Alte Jakobstraße 12
10179 -Mitte

Flyer_Mord-in-Istanbul_online_türk

Hrant Dink Ermeni kökenli bir Türk gazeteciydi, 19 Ocak 2007 tarihinde Türk faşistleri tarafından öldürüldü. İki dilde yayınlanan haftalık Ermeni gazetesi «Agos»un kurucusu ve yayıncısıydı.

Ermenilerin 1915 senesinde katledilmesinin toplumda açık açık konuşulduğu bir biçim talep ettiği için uzun bir süreden beri ulusalcı çevreler tarafından tehdit edilmekteydi ve «Türklüğü aşağılamış» olmaktan dolayı kendisine açılmıştı. Cinayet davası hâlâ sürmekte. Aynı zamanda Dink ailesinin avukatları üst düzey polis ve istihbarat çalışanlarına cinayeti destelemek ve bazı şeylere müsamaha göstermek nedeniyle suç duyurusunda bulundular. Hakan Bakırcıoğlu, söz konusu ceza davası ve devletin güvenlik birimleri ile istihbarat kurumlarının cinayetteki rolü hakkında bilgi verecek.

BAKIRCIOĞLU İstanbul’da çalışan bir avukattır ve cinayetleri işleyen katillere karşı açılan bu davada Dink ailesini temsil etmektedir. Bakırcıoğlu, Berlin’deki ziyaretinden önce Münih’teki davasına izleyici olarak katılacak ve her iki davada da devletin işin içine karıştığı boyutları yorumlayacaktır.

CARSTEN ILIUS, 4 Nisan 2006 yılında ’da NSU tarafından öldürülen ’ın dul kalan eşinin avukatıdır; söz konusu cinayet ile NSU davası arasındaki benzerlikleri gösterecektir.

NSU-watch’tan ÖZGE PINAR SARP bu toplantının sunumunu üstlenecektir.

Eine der Rosa-Luxemburg-Stiftung, des Republikanischen Anwaltsvereins und NSU-Watch. Gefördert von Heinrich-Böll-Stiftung, Holtfort-Stiftung und Türkischer Bund Berlin.